Nie/Oczywiste Fotografie - wernisaż

Piotr Kopeć

mieszkaniec Grodziska Mazowieckiego, to debiutujący fotograf, publikujący swoje prace w internecie pod pseudonimem Petr Kopecky (petrkopecky.com).

Jest inżynierem mechatroniki z wykształcenia, z pasji fotografem. Człowiek wielu zainteresowań. Uważa, że życie bez pasji byłoby niezwykle nudne i bezwartościowe. Oprócz robienia zdjęć uwielbia przesiadywać w garażu, w którym przywraca do życia zapomniane i zaniedbane motocykle. W wolnych chwilach zajmuje się też filmowaniem, jazdą na rowerze, wędkowaniem, modelarstwem.

Jego fotografie wykorzystywane są aktualnie w materiałach promujących Grodzisk Mazowiecki, a reportaże z koncertów i wydarzeń sportowych przypadły do gustu niejednemu krytykowi. Podczas podróży zawsze w walizce znajduje miejsce na aparat. Dzięki temu powstało wiele fotografii z różnych zakątków Polski i Europy. O swojej pasji mówi, że pozwala mu nie tylko unieść się ponad przeciętność, ale także przenieść się do innego świata. I ten właśnie świat można zobaczyć na prezentowanych zdjęciach.

 

Od organizatorów:

 

Fotografie Piotra Kopcia, które prezentujemy na wystawie „NIE/Oczywiste”, stanowią niewielki, ale charakterystyczny wycinek twórczości uzdolnionego fotografa z Grodziska, skupiając jak w soczewce najbardziej typowe cechy jego stylu. Pomimo różnorodności tematów, ujęć, propozycji opisu świata za pomocą barw lub czerni i bieli, zdjęcia Piotra posiadają pewien ważny wspólny mianownik – starają się przełamywać schematy i przyzwyczajenia naszego postrzegania rzeczywistości. Na tych fotografiach nic nie jest oczywiste, choć oczywistym się zdaje. To, co znane, staje się na zdjęciach ciekawe, intrygujące, zobaczone na nowo i na nowo zinterpretowane. Często służą temu celowi ujęcia z góry, odsłaniające kosmiczny porządek wszechrzeczy, ukrytą w przestrzeni symetrię lub abstrakcyjne formy ukształtowane przez naturę lub stworzone ludzką ręką. Bawią i frapują kubistyczne kształty dostrzeżone w fasadach domów, układzie okien albo w budowlanych konstrukcjach. Wszystko tutaj może stać się tworzywem nowej jakości plastycznej i wizualnej – mgła, wzniecony na drodze kurz, żółty plecak rozbijając jasną plamą szarą masę kolumnady, ślizgające się po powierzchni wody światło. W fotografiach Piotra widać skalę jego zainteresowań, ruchliwość przejawiającą się w wyborze tematów, wyczucie chwili i czujność fotografa, który myśli kadrem. Tym, co niezmienne, pozostaje dążenie do perfekcji, dbałość o fotograficzny elementarz: mocne punkty obrazu, światło, kompozycję, mimowolne nawiązania do dawnych mistrzów pędzla i obiektywu w zakresie palety kolorystycznej, w końcu – śmiałość i świeżość spojrzenia właściwy artyście, który ma już znakomity warsztat, ale wciąż przesuwa granice swojej sztuki, poszukuje, sprawdza punkty widzenia, eksperymentuje.

 

Mamy nadzieję, że Państwo – widzowie wystawy, którą debiutuje Piotr Kopeć – podobnie jak my, zachwycicie się jego umiejętnościami i opowieścią o świecie, który na eksponowanych fotografiach staje się NIE/Oczywisty.

Opublikowano: 17 kwietnia 2018 11:33

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 175

Wszelkie prawa zastrzeżone © Gminne Centrum Kultury "POWOZOWNIA" w Radziejowicach

Realizacja: Superszkolna.pl

Zaszyfrowany adres tej strony